Πίνακας Αποκλειομένων από τη διαδικασία επιλογής Συντονιστών Π.Δ.Ε. και Υπευθύνων Δ.Δ.Ε. για τη Μαθητεία

Δελτίο Τύπου Π.Δ.Ε. Κεντρικής Μακεδονίας

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, σε εφαρμογή του άρθρου 3 παρ.2 της με αριθμ. 138797/Κ5/1-11-2021 Υ.Α με θέμα «Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για πλήρωση θέσεων με επιλογή συντονιστών Π.Δ.Ε. για τη μαθητεία και Υπευθύνων Δ.Δ.Ε. για τη μαθητεία» ανακοινώνει τον Πίνακα Αποκλειομένων από τη διαδικασία επιλογής Συντονιστών Π.Δ.Ε για τη Μαθητεία και Υπευθύνων Δ.Δ.Ε. για τη Μαθητεία.

Ενστάσεις επί του Πίνακα Αποκλειομένων απευθύνονται και υποβάλλονται μόνο μία φορά ηλεκτρονικά στην ΠΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας (Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.) και εντός αποκλειστικής προθεσμίας τριών (3) εργάσιμων ημερών, από την Τετάρτη, 24/11/2021 και έως την Παρασκευή 26/11/2021,  ώρα 15.00.

Δημοσιοποίηση θέσεων κινητικότητας Β ' κύκλου 2021 – Υποβολή αιτήσεων

Σε συνέχεια της με  αρ. ΔΙΔΑΔ/Φ.49Κ/873/οικ.19744/18.10.2021 (ΑΔΑ: ΩΦΥΗ46ΜΤΛ6-Ζ0Λ)  και κατόπιν αξιολόγησης από την Κεντρική Επιτροπή Κινητικότητας των αιτημάτων που υποβλήθηκαν, σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκαν τα αιτήματα των φορέων για κάλυψη κενών οργανικών θέσεων με μετάταξη και αναγκών με απόσπαση στο πλαίσιο του Β΄ Κύκλου 2021 του Ενιαίου Συστήματος Κινητικότητας (ΕΣΚ).
Κατόπιν των ανωτέρω, κάθε ενδιαφερόμενος υπάλληλος, που έχει δικαίωμα συμμετοχής σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4440/2016, δύναται να υποβάλει αίτηση για μετάταξη σε κενή οργανική θέση ή/και απόσπασή του για προσωρινή κάλυψη αναγκών, εντός δέκα (10) ημερών από την δημοσιοποίηση των θέσεων και ειδικότερα από τις 17 έως και τις 28 Νοεμβρίου 2021.
Η είσοδος των ενδιαφερομένων υπαλλήλων στην εφαρμογή του Μητρώου είναι διαθέσιμη στο σύνδεσμο https://hr.apografi.gov.gr. Στη συνέχεια, οι υπάλληλοι πληκτρολογούν τους κωδικούς TAXISnet που ήδη διαθέτουν.
Κατόπιν, ο υπάλληλος επιλέγει «Εξουσιοδότηση» και μεταφέρεται στην αρχική σελίδα της εφαρμογής, όπου μπορεί να δει τις διαθέσιμες θέσεις του τρέχοντος κύκλου κινητικότητας και να υποβάλει αίτηση για την θέση/σεις που τον ενδιαφέρουν για μετάταξη ή απόσπαση μέσω του ΕΣΚ. Επισημαίνεται ότι σύμφωνα με το αρ. 42 του ν.4674/2020, οι αιτήσεις προτίμησης μπορούν να υποβάλλονται για δέκα συνολικά θέσεις έως και τριών (3) φορέων κατ` ανώτατο όριο. Η αίτηση επέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης του άρθρου 8 του ν.1599/1986 (Α΄ 75) και η ανακρίβεια των δηλούμενων στοιχείων επισύρει τις προβλεπόμενες ποινικές και διοικητικές κυρώσεις.

Οριστικοί πίνακες κατάταξης Μαθητείας (ΣΤ' Φάση)

Αναρτώνται οι οριστικοί πίνακες κατάταξης μαθητείας σχολικού έτους 2021-2022.

Υποβολή αιτήσεων εγγραφής υποψήφιων, έως την Παρασκευή 12-11-2021.

Από σήμερα 9-11-2021, μετά την ολοκλήρωση της εξέτασης τυχόν ενστάσεων από τις αρμόδιες επιτροπές ανά ΕΠΑ.Λ. και την έκδοση των οριστικών πινάκων κατάταξης των υποψηφίων, ξεκινά η διαδικασία κατάθεσης των αιτήσεων εγγραφής από τους επιτυχόντες.

Η διαδικασία ολοκληρώνεται την Παρασκευή 12-11-2021.

Κατά την εγγραφή τους, οι επιτυχόντες υποψήφιοι πρέπει να καταθέτουν υπογεγραμμένα την υπεύθυνη δήλωση και την αίτηση εγγραφής, που παράγονται αυτόματα από το Πληροφοριακό Σύστημα, καθώς και φωτοαντίγραφο αποδεικτικού ταυτοπροσωπίας (ταυτότητα - διαβατήριο).

Τα υπόλοιπα δικαιολογητικά θα προσκομιστούν κατά την υπογραφή της σύμβασης Μαθητείας.

Τα ΕΠΑ.Λ. θα πρέπει να δέχονται τις αιτήσεις εγγραφής όλων των επιτυχόντων, όπως εμφανίζονται στους πίνακες οριστικής κατάταξης.

Οι επιτυχόντες υποψήφιοι θεωρούνται εγγεγραμμένοι στο πρόγραμμα «Μεταλυκειακό Έτος – Τάξη Μαθητείας» περιόδου 2021-2022, από τη στιγμή που έχουν υπογράψει τη σχετική σύμβαση Μαθητείας.

Προσωρινοί πίνακες κατάταξης Μαθητείας (ΣΤ' Φάση)

Ανακοινώνονται οι προσωρινοί πίνακες κατάταξης ΣΤ ΄   φάσης  Μαθητείας.

Επί του προσωρινού πίνακα είναι δυνατή η υποβολή ενστάσεων στο εκάστοτε ΕΠΑ.Λ. υποβολής της αίτησης μέσω του ΠΣ Διαχείρισης Μαθητείας (γίνονται δεκτές μόνο πλήρως αιτιολογημένες ενστάσεις).

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΠΛΗΡΩΣΗ ΘΕΣΕΩΝ ΜΕ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΩΝ
Π.Δ.Ε. ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΘΗΤΕΙΑ και ΥΠΕΥΘΥΝΩΝ Δ.Δ.Ε. ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΘΗΤΕΙΑ
Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ, ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ, ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΚΑΙ ΝΕΟΛΑΙΑΣ ΤΟΥ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

Προσκαλεί

τους εν ενεργεία διοικητικούς υπαλλήλους και εκπαιδευτικούς που ικανοποιούν τα κριτήρια της με αρ. πρωτ. 138797/Κ5 Υπουργικής Απόφασης να υποβάλουν αίτηση συμμετοχής στη διαδικασία πλήρωσης θέσεων Συντονιστών Π.Δ.Ε. για τη Μαθητεία και Υπευθύνων Δ.Δ.Ε. για τη Μαθητεία σύμφωνα με τα
οριζόμενα στον ν 4763/2020 (Α’ 254), όπως ισχύει.

Δείτε περισσότερα στα συνημμένα αρχεία.