Ανακοίνωση πινάκων στοιχείων αιτήσεων μετάθεσης μελών Ε.Ε.Π. - Ε.Β.Π.

Ανακοινώνονται οι πίνακες  με τα στοιχεία (ονοματεπώνυμο, κλάδος, μονάδες μετάθεσης κατά κριτήριο και στο σύνολό τους) των αιτούμενων μετάθεση

μελών ΕΕΠ-ΕΒΠ, αρμοδιότητας Δ.Ε. Κιλκίς.

Από τις 5/12 έως και τις 8/12/2023 θα υποβάλλονται τυχόν ενστάσεις οι οποίες εξετάζονται από το ΠΥΣΕΕΠ Κεντρικής Μακεδονίας  και θα μπορεί

στο διάστημα αυτό να γίνει διόρθωση των ηλεκτρονικών αιτήσεων στην περίπτωση δικαίωσης από το ΠΥΣΕΕΠ, τυχόν υποβληθεισών ενστάσεων από

τους/τις ενδιαφερόμενους/ενδιαφερόμενες μέλη Ε.Ε.Π. Ε.Β.Π..

Ηλεκτρονική διεύθυνση αποστολής ενστάσεων: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Νέα διαδικασία υποβολής αιτήσεων απόσπασης εκπαιδευτικών

Σας ενημερώνουμε ότι στη διαδικτυακή πύλη του Ολοκληρωμένου Πληροφοριακού Συστήματος Διαχείρισης Προσωπικού Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ΟΠΣΥΔ) του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. (ιστοσελίδα: https://opsyd.sch.gr/) δίνεται πλέον η δυνατότητα στους εκπαιδευτικούς, οι οποίοι επιθυμούν
να αιτηθούν απόσπαση από ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ και σε φορείς/υπηρεσίες του ΥΠΑΙΘΑ, για επιγενόμενους λόγους, πέραν των προθεσμιών που ορίζονται στις προσκλήσεις που εκδίδονται κάθε έτος, να υποβάλουν την αίτησή τους αποκλειστικά και μόνο ηλεκτρονικά, ακολουθώντας τη διαδρομή:
Αιτήσεις -> Γενική Αίτηση Απόσπασης. Στην ενότητα «Στοιχεία Αίτησης Απόσπασης» οι εκπαιδευτικοί επιλέγουν το «Έτος Απόσπασης» και τον «Τύπο Αίτησης». Στη συνέχεια οι εκπαιδευτικοί περιγράφουν τους λόγους για τους οποίους αιτούνται απόσπασης, συμπληρώνοντας το πεδίο ελεύθερου κειμένου «Λόγοι».
Πριν την οριστική υποβολή της αίτησης, πρέπει να μεταφορτώνουν τα δικαιολογητικά τους σε ένα (1) αρχείο zip ή pdf μέχρι 10 ΜΒ, με ανάλυση σάρωσης 200 ή 300 dpi σε ασπρόμαυρο.

Υποβολή αίτησης με οποιαδήποτε άλλο τρόπο δεν θα λαμβάνεται υπόψη.

Τοποθέτησεις εκπαιδευτικών σε λειτουργικά κενά διδακτικού έτους 2023-2024

Ανακοινώνονται, μετά τη λήξη της 11ης /11-08-2023 Συνεδρίασης των μελών του Π.Υ.Σ.Δ.Ε., οι πίνακες με την πρόταση τοποθέτησης εκπαιδευτικών αρμοδιότητάς μας (λειτουργικά υπεράριθμοι, διάθεση Π.Υ.Σ.Δ.Ε., Απόσπαση), σε λειτουργικά κενά σχολικών μονάδων διδακτικού έτους 2023-2024.

Η ανάληψη υπηρεσίας των εκπαιδευτικών κατά την 1η Σεπτεμβρίου 2023 θα πραγματοποιηθεί  στις σχολικές μονάδες που τοποθετούνται.

Οι αποφάσεις της Διευθύντριας για την τοποθέτηση, αμέσως μόλις δημοσιευθούν, θα αποσταλούν στις σχολικές μονάδες.

Οι εκπαιδευτικοί έχουν την δυνατότητα να υποβάλουν αναφορά για λάθος ή παράλειψη του Π.Υ.Σ.Δ.Ε. (επί των τοποθετήσεων, όπως  αποτυπώνονται στoυς πίνακες) εντός πέντε (5) ημερών, από 11/08/2023 έως και 16/08/2023, με αποστολή μηνύματος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στην διεύθυνση :Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για πλήρωση λειτουργικών κενών στα Πρότυπα Σχολεία (Π.Σ.) και Πειραματικά Σχολεία (ΠΕΙ.Σ.) της Κεντρικής Μακεδονίας με απόσπαση μόνιμων εκπαιδευτικών διάρκειας ενός (1) διδακτικού έτους, για το έτος 2023-2024

Η Περιφερειακή Επιτροπή Πρότυπων και Πειραματικών Σχολείων Κεντρικής Μακεδονίας

καλεί
τους εκπαιδευτικούς της δημόσιας πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που επιθυμούν να αποσπαστούν, για ένα (1) διδακτικό έτος προκειμένου να καλύψουν κενές θέσεις εκπαιδευτικών Προτύπων Σχολείων (Π.Σ.) και Πειραματικών Σχολείων (ΠΕΙ.Σ.) της Π.Δ.Ε. που υπηρετούν ή της περιοχής διορισμού τους στην περίπτωση των εκπαιδευτικών που έχουν διορισθεί κατά το σχολικό έτος 2022-2023, ως ακολούθως:

α) της οικείας βαθμίδας με την προκηρυσσόμενη θέση,

β) διαφορετικής βαθμίδας με την προκηρυσσόμενη θέση, στην περίπτωση που αυτή είναι κοινής
ειδικότητας.
να υποβάλουν ηλεκτρονική αίτηση για απόσπαση μόνιμου εκπαιδευτικού ενός (1) διδακτικού έτους, συνοδευόμενη από τα αναγκαία δικαιολογητικά.

Διευκρινίζεται ότι οι αιτήσεις εκπαιδευτικών που ανήκουν σε διαφορετική βαθμίδα από την προκηρυσσόμενη θέση θα εξεταστούν μόνο στην περίπτωση που δεν υποβληθούν υποψηφιότητες από εκπαιδευτικούς της βαθμίδας της προκηρυσσόμενης θέσης,
Οι εκπαιδευτικοί υποβάλλουν την αίτηση απόσπασης ηλεκτρονικά μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης gov.gr στο ΕΠ.Ε.Σ. της Σχολικής μονάδας στην οποία επιθυμούν να αποσπαστούν, σε ειδική ηλεκτρονική πλατφόρμα η οποία είναι προσβάσιμη στη διαδρομή Εκπαίδευση/Επαγγελματίες εκπαίδευσης/Αιτήσεις εκπαιδευτικών για Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία:

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων ορίζεται από Παρασκευή 11/08/2023 έως Κυριακή 20/8/2023 στις 23:59.

Δείτε εδώ την σχετική προκήρυξη

Πρόσκληση υποψήφιων μελών Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού κλάδων ΠΕ23 και ΠΕ30 εγγεγραμμένων στους τελικούς αξιολογικούς πίνακες κατάταξης της Προκήρυξης 2ΕΑ/2022 του ΑΣΕΠ για μόνιμο διορισμό.

Κατόπιν της δημοσίευσης της αριθ. πρωτ. 82085/Ε4/21-7-2023 (ΦΕΚ 15/τ. ΑΣΕΠ/21-7-2023 – ΑΔΑ: 91ΑΞ46ΜΤΛΗ-ΞΞ8) υπουργικής απόφασης

καλούνται
τα μέλη του Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (Ε.Ε.Π.) κλάδων ΠΕ23-Ψυχολόγων και ΠΕ30-Κοινωνικών Λειτουργών που είναι εγγεγραμμένα στους τελικούς αξιολογικούς πίνακες κατάταξης Γ1΄της προκήρυξης 2ΕΑ/2022 του ΑΣΕΠ (Γ΄ 1844) και επιθυμούν να διοριστούν μόνιμα σε κενές οργανικές θέσεις στα Σ.Δ.Ε.Υ. των ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ., να υποβάλουν αίτηση-δήλωση προτιμήσεων για μόνιμο διορισμό.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται ηλεκτρονικά μέσω του Ολοκληρωμένου Πληροφοριακού Συστήματος Διαχείρισης Προσωπικού Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Ο.Π.ΣΥ.Δ.) (https://opsyd.sch.gr)

από την Τρίτη 25 Ιουλίου έως και τη Δευτέρα 31 Ιουλίου 2023.

Για περαιτέρω πληροφορίες και διευκρινίσεις επί της διαδικασίας, παραπέμπουμε στην ως άνω σχετική υπουργική απόφαση.