• Εκπαιδευτικοί

Ανακοίνωση τελικού αξιολογικού πίνακα σχολικής μονάδας Δ.Ε. Κιλκίς κατόπιν επαναπροκήρυξης_ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ. Κιλκίς_Πρόσκληση για υποβολή δήλωσης προτίμησης

• 1ο. Ανακοινώνεται ο τελικός αξιολογικός πίνακας για την επιλογή επιλογής Διευθυντή/Διευθύντριας σχολικής μονάδας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κιλκίς, κατόπιν επαναπροκήρυξης Δ.Ε. Κιλκίς , όπως αυτός κυρώθηκε και δημοσιεύθηκε με την με αριθμό πρωτ. 18439/18-09-2023 (ΑΔΑ: ΑΔΑ: ΨΟΠΣ46ΜΤΛΗ-ΟΧΘ) απόφαση Διευθυντή Περιφερειακής Διεύθυνσης Κεντρικής Μακεδονίας «Κύρωση τελικού πίνακα επιλογής Διευθυντή/Διευθύντριας σχολικής μονάδας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κιλκίς, κατόπιν επαναπροκήρυξης»

• 2ο. Ανακοινώνεται η πρόσκληση της Διευθύντρια Δ.Ε. Κιλκίς, για υποβολή  δήλωσης τοποθέτησης στην σχολική μονάδα, από τις εγγεγραμμένες στον τελικό αξιολογικό κυρωμένο πίνακα Δ.Ε. Κιλκίς με την οποία καλούνται,

οι εγγεγραμμένες στον τελικό αξιολογικό πίνακα επιλογής Διευθυντή/Διευθύντριας σχολικής μονάδας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κιλκίς, κατόπιν επαναπροκήρυξης Δ.Ε. Κιλκίς ,μετά τη δημοσίευση της απόφασης κύρωσή του να υποβάλουν δήλωση τοποθέτησης για την σχολική μονάδα της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κιλκίς, όπως αυτή αναφέρεται παρακάτω, εντός αποκλειστικής προθεσμίας δύο (2) εργασίμων ημερών ήτοι από την Τρίτη 19 Σεπτεμβρίου 2023 και ώρα 08:00 έως την Τετάρτη 20 Σεπτεμβρίου 2023 και ώρα 15:00, αποκλειστικά και μόνον ηλεκτρονικά, στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.,  ψηφιακά υπογραμμένη μέσω gov.gr,

Υποψήφιοι/ες που δεν υποβάλουν δήλωση προτίμησης διαγράφονται από τον πίνακα.

• 3ο. Ανακοινώνεται και η εγκύκλιος που αφορά στη συμπλήρωση του υποχρεωτικού ωραρίου υποψηφίων Διευθυντών / Διευθυντριών Σχολικών μονάδων και Ε.Κ.

"....Υποψήφιος Διευθυντής ο οποίος έχει εκδηλώσει ενδιαφέρον για τοποθέτηση σε σχολική μονάδα όπου δεν είναι δυνατό να συμπληρώνει το υποχρεωτικό ωράριο του Διευθυντή, αποκλείεται από τη διαδικασία επιλογής στο συγκεκριμένο σχολείο. Συνεπώς δικαίωμα υποβολής αίτησης υποψηφιότητας για θέση Διευθυντή σχολικής μονάδας ή Ε.Κ. έχει ο εκπαιδευτικός εφόσον το ωρολόγιο πρόγραμμα της συγκεκριμένης σχολικής μονάδας περιλαμβάνει αριθμό διδακτικών ωρών για τα μαθήματα πρώτης και δεύτερης ανάθεσης καθώς και της πιθανής δεύτερης ειδικότητας, ο οποίος αντιστοιχεί στον αριθμό ωρών υποχρεωτικού ωραρίου για το Διευθυντή. Η προϋπόθεση της συμπλήρωσης του υποχρεωτικού ωραρίου της θέσης του Διευθυντή στη σχολική μονάδα ή το Ε.Κ. προκειμένου να αποκτήσει ο υποψήφιος διευθυντής το δικαίωμα υποβολής αίτησης υποψηφιότητας για τη συγκεκριμένη σχολική μονάδα ή Ε.Κ., ελέγχεται με βάση το ισχύον ωρολόγιο πρόγραμμα του τρέχοντος σχολικού έτους .Ειδικά στην περίπτωση των πρόσφατα ιδρυμένων σχολείων που το σχολικό έτος 2023-2024 πρόκειται να λειτουργήσουν νέες τάξεις η προϋπόθεση της συμπλήρωσης του υποχρεωτικού ωραρίου της θέσης διευθυντή κρίνεται με βάση το νέο αριθμό τμημάτων γενικής παιδείας......"