Επαναπροκήρυξη Πολυήμερης Εκδρομής της Γ΄ τάξης του ΓΕ.Λ.Ευρωπού

Επαναπροκηρύσσουμε την πολυήμερη εκδρομή (7 ημερών) που θα πραγματοποιήσουν οι μαθητές της Γ’ τάξης του σχολείου μας (ΓΕ.Λ. Ευρωπού) μέσα στο διάστημα από 2 Δεκεμβρίου έως 16 Δεκεμβρίου 2022 (δεκτές και οι προσφορές που θα είναι οικονομικά συμφέρουσες με απόκλιση λίγων ημερών ως προς την αναχώρηση) σύμφωνα με την υπ. αριθμ. 20883/ΓΔ4/12-02-2020 ΥΑ.

Παραθέτουμε τα στοιχεία της εκδρομής που πρέπει να ληφθούν υπόψη από τα ενδιαφερόμενα ταξιδιωτικά πρακτορεία:

Α) Προορισμός:
Σερβία 2 διαν/σεις (η πρώτη διαν/ση σε πόλη της Σερβίας και η τελευταία διανυκτέρευση στο Βελιγράδι, ή αντιστρόφως), Βουδαπέστη 4 διαν/σεις, και ημερήσια εκδρομή στην Βιέννη. Η 7ήμερη εκδρομή θα γίνει όλη οδικώς, ή όλη αεροπορικώς ή συνδυασμός των δύο. (Παρατήρηση: Μεταξύ δύο παρόμοιων προσφορών θα προτιμηθεί εκείνη που θα έχει το λεωφορείο με τις περισσότερες θέσεις επιβατών)

Β) Αριθμός μαθητών: 16

Γ) Συνοδοί εκπαιδευτικοί: 2

Δ) Παροχές-παρατηρήσεις

• Οπωσδήποτε στις προσφορές να υπάρχουν συγκεκριμένες ημερομηνίες και ώρες πτήσεων αναχώρησης και επιστροφής.
  • Ξενοδοχεία 3* ή 4* στο κέντρο των πόλεων ή σε ακτίνα λίγων χιλιομέτρων από αυτό.
  • Υπεύθυνη-Δήλωση ως προς την διαθεσιμότητα των προτεινόμενων ξενοδοχείων, καθώς δεν θα γίνει δεκτή οποιαδήποτε εκ των υστέρων μονομερής (από πλευράς πρακτορείου) αλλαγή καταλυμάτων.
  • Ημιδιατροφή (πρωινό & μεσημεριανό/βραδινό)
  • Δωμάτια μαθητών συγκεντρωμένα όλα μαζί.
  • Δωμάτια καθηγητών: μονόκλινα, διεσπαρμένα μεταξύ των μαθητών
  • Λεωφορείο και ύπαρξη έμπειρου ξεναγού στη διάθεση των εκδρομέων που θα συνοδεύει μαθητές και συνοδούς εκπαιδευτικούς σε κάθε δραστηριότητα και βραδινή έξοδο.
  • Εγγυητική επιστολή διεκπεραίωσης της εκδρομής και υπεύθυνη δήλωση ότι το ταξιδιωτικό γραφείο διαθέτει ειδικό σήμα λειτουργίας, το οποίο βρίσκεται σε ισχύ.
  • Υποχρεωτική η Ασφάλιση Ευθύνης Διοργανωτή:
  • Ταξιδιωτική ασφάλεια μεταφορών σε περίπτωση ατυχήματος και ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης. Υπηρεσίες ιατρού, αν παραστεί ανάγκη. Ασφάλιση που καλύπτει τα έξοδα σε περίπτωση ατυχήματος ή ασθενείας και ασφάλεια αστικής ευθύνης
  • Ενδεικτικό πρόγραμμα εκπαιδευτικών επισκέψεων και ξεναγήσεων με προπληρωμένες από το πρακτορείο ενδεχόμενες χρεώσεις, όπως εισιτήρια κ.α., ή ενημέρωση για οποιαδήποτε εκ των υστέρων πιθανή χρέωση.
  • Στην επιλογή του πρακτορείου θα συνεκτιμηθεί θετικά η προσφορά δώρων για τον οικογενειακό χορό.
  • Κόστος: συνολικό και ανά μαθητή
  • Σε περίπτωση ακύρωσης των μαθητικών εκδρομών με απόφαση της Πολιτείας λόγω υγειονομικών συνθηκών, οποιοδήποτε ποσό έχει ήδη καταβληθεί από το σχολείο στο πρακτορείο πριν την πραγματοποίηση της εκδρομής θα επιστραφεί σε χρηματική μορφή (όχι voucher).
  • Ο τελευταίος όρος θα επηρεάσει σημαντικά την απόφαση για την επιλογή του πρακτορείου.

Σε κάθε περίπτωση, όμως, θα είναι στην διακριτική ευχέρεια της Επιτροπής Αξιολόγησης των προσφορών να κάνει δεκτή την προσφορά πρακτορείου που διαφοροποιείται ως προς την εφαρμογή του τελευταίου όρου ή προτείνει κάτι διαφορετικό που να εξασφαλίζει το σχολείο στο ενδεχόμενο ματαίωσης των μαθητικών εκδρομών.

Οι προσφορές σας παρακαλούμε να αποσταλούν στο σχολείο μας σε κλειστό φάκελο μέχρι τις 25-10-2022, στις 11 το μεσημέρι ή ηλεκτρονικώς με κωδικό προστασίας της προσφοράς ο οποίος θα αποσταλεί την παραπάνω ημερομηνία και ώρα.

Για οποιαδήποτε πληροφορία/διευκρίνιση μπορείτε να απευθύνεστε στο Διευθυντή του Σχολείου όλες τις εργάσιμες ημέρες και ώρες.

Τηλεφωνικοί αριθμοί επικοινωνίας : 2343061001 / 23430 61734

Δείτε το σχετικό συνημμένο έγγραφο του Διευθυντή του ΓΕ.Λ. Ευρωπού.