Ανάληψη υπηρεσίας εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

Από το Υ.ΠΑΙ.Θ. ανακοινώνεται:

"Για λόγους διευκόλυνσης των εκπαιδευτικών της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που είτε είναι αποσπασμένοι, είτε μετατέθηκαν κατά το τρέχον σχολικό έτος σε άλλο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, είτε βρίσκονται σε άδεια κύησης, λοχείας ή ανατροφής παιδιού, παρακαλούμε η ανάληψη υπηρεσίας στην οργανική τους θέση με τη λήξη του διδακτικού έτους 2020-2021 να γίνεται δεκτή με έκδοση υπεύθυνης δήλωσης μέσω της πλατφόρμας gov.gr και την αποστολή της στην οικεία Δ/νση Εκπ/σης με e-mail.

Επίσης, οι εκπαιδευτικοί της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, που ήταν αποσπασμένοι για το διδακτικό έτος 2020-2021 σε άλλο ΠΥΣΔΕ από εκείνο της οργανικής τους θέσης, δεν απαλλάσσονται από την υποχρέωση της θερινής υπηρεσίας σε σχολική μονάδα και από τυχόν άλλη υποχρέωσή τους στο ΠΥΣΔΕ οργανικής."

Όσοι εκπαιδευτικοί ανήκουν οργανικά στη Διεύθυνση Δ.Ε. Κιλκίς και κάνουν χρήση της δυνατότητας που δίνεται με το έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ. που επισυνάπτεται, παρακαλούμε, να αποστείλουν  την υπεύθυνη δήλωση- που θα συμπληρωθεί  μέσω της πλατφόρμας gov.gr  και στην οποία θα αναφέρεται η σχολική μονάδα ανάληψης υπηρεσίας -στην ηλεκτρονική Διεύθυνση  Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.  με κοινοποίηση στην ηλεκτρονική διεύθυνση της  σχολικής μονάδας ανάληψης Υπηρεσίας.

Δείτε το συνημμένο, σχετικό έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Ενδεικτικά παρατίθεται και  προτεινόμενο κείμενο της Υ.Δ.

" Α. Υπηρέτησα ως  εκπαιδευτικός αποσπασμένος/η  για το σχολικό έτος 2020-2021 στο ΠΥΣΔΕ / ΠΥΣΠΕ        _____________________  ή

Β.  Έχω μετατεθεί στη Διεύθυνση Δ.Ε. Κιλκίς κατά τη διαδικασία των μεταθέσεων 2021

έχω Α.Μ. …………………  και αδυνατώ να παρουσιαστώ στο σχολείο που έχω  οργανική /προσωρινή τοποθέτηση (___________________   ) προκειμένου να αναλάβω υπηρεσία με τη λήξη του διδακτικού έτους  2020-2021.

Επιθυμώ να κάνω χρήση της σχετικής διευκόλυνσης που περιγράφεται στο με αριθμ. πρωτ. 76389/Ε2/28-06-2021  έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Επικοινώνησα με τον διευθυντή/ντρια του σχολείου της οργανικής /προσωρινής τοποθέτησής  μου και τον/την ενημέρωσα προκειμένου να με καταγράψει στο πρακτικό της 30ης Ιουνίου 2021 ως δικαιολογημένα απόντα /απούσα, βάσει του παραπάνω εγγράφου και σε συνεννόηση μαζί του ρυθμίστηκε το θέμα της θερινής υπηρεσίας μου."

«Είμαι αποσπασμένος/η στο ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ _______________________________ ή έχω άδεια _______________ και αδυνατώ να παρουσιαστώ στο σχολείο που έχω οργανική/προσωρινή τοποθέτηση (____________________ _____________________________) προκειμένου να αναλάβω υπηρεσία με τη λήξη του διδακτικού έτους 2020-2021. Για το λόγο αυτό επιθυμώ να κάνω χρήση της σχετικής διευκόλυνσης που περιγράφεται στο 76389/Ε2/28-06-2021 έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας. Δηλώνω επίσης ότι επικοινώνησα με τον διευθυντή του σχολείου της οργανικής/προσωρινής τοποθέτησής μου και τον ενημέρωσα προκειμένου να με καταγράψει στο πρακτικό της 30ης Ιουνίου 2021 ως δικαιολογημένα απόντα/απούσα βάσει του παραπάνω εγγράφου και σε συνεννόηση μαζί του ρυθμίστηκε το θέμα της θερινής υπηρεσίας μου.»