Επαναλειτουργία σχολικών μονάδων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

Ενόψει της δια ζώσης επαναλειτουργίας των σχολικών μονάδων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης από τη Δευτέρα 01.02.2021 καλούνται οι Διευθυντές/ντριες να μεριμνήσουν προκειμένου να ενημερωθούν με κάθε πρόσφορο μέσο οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών σχετικά με την επανέναρξη της λειτουργίας των σχολείων αρμοδιότητάς τους, καθώς και τη διάρθρωση του εβδομαδιαίου ωρολογίου προγράμματος διεξαγωγής μαθημάτων και διαλειμμάτων, σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. 199640/ΓΔ/11-09-2020 εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ..

Παράλληλα, οι Διευθυντές/ντριες καλούνται να λάβουν μέριμνα τόσο για την εύρυθμη λειτουργία των σχολικών μονάδων όσο και για τη λήψη των απαραίτητων μέτρων προστασίας από τονCOVID-19. Συστήνεται, επίσης, την πρώτη ημέρα επαναλειτουργίας των σχολείων και κατά τις πρώτες δύο (2) ώρες του ωρολόγιου προγράμματος να γίνει υπενθύμιση όλων των μέτρων πρόληψης και αποφυγής της διασποράς του COVID-19, όπως αυτά αναφέρονται στις σχετικές Κοινές Υπουργικές Αποφάσεις Λειτουργίας των εκπαιδευτικών μονάδων και στις οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας (Ε.Ο.Δ.Υ.) και του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, ενδεικτικά:

• η υποχρεωτική χρήση μάσκας σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους,
  • τα διαφορετικά διαλείμματα για ομάδες μαθητών,
  • οι σταθερές ομάδες μαθητών σε αθλήματα και άλλες δραστηριότητες,
  • η χρήση αντισηπτικών,
  • οι σχολαστικοί καθαρισμοί,
  • οι τακτικοί αερισμοί των χώρων,
  • τα ειδικότερα μέτρα για προσαρμοσμένη λειτουργία κυλικείων, εργαστηρίων πληροφορικής, χρήσης μουσικών οργάνων κ.ά.
  • οι σχολικοί εορτασμοί με μέτρα,
  • οι επισκέψεις / περίπατοι ανά τμήμα, κ.α.

Δείτε την εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ. , στο συνημμένο αρχείο.