• Μαθητές
  • Πανελλαδικές

Ενημέρωση υποψήφιων των πανελλαδικών εξετάσεων ΕΠΑ.Λ. για εισαγωγή στα Α.Ε.Ι. και τις σχολές συναρμοδίων υπουργείων (στρατιωτικές σχολές, αστυνομικές κλπ).

"Οι υποψήφιοι των πανελλαδικών εξετάσεων ΕΠΑ.Λ. συμμετέχουν στη διαδικασία επιλογής για εισαγωγή στα Α.Ε.Ι, στις Α.Σ.Τ.Ε. του Υπουργείου Τουρισμού, στις Α.Ε.Ν., στις σχολές των Α.Σ.Σ.Υ., στη σχολή Αστυφυλάκων της Αστυνομικής Ακαδημίας, στη σχολή Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας,καθώς και στη Σχολή Λιμενοφυλάκων του Λιμενικού, μόνο εφόσον έχουν επιτύχει στις πανελλαδικές εξετάσεις βαθμολογική επίδοση ίση ή μεγαλύτερη της Ελάχιστης Βάσης Εισαγωγής ανά σχολή, τμήμα ή εισαγωγική κατεύθυνση (Ε.Β.Ε. σχολής, τμήματος ή εισαγωγικής κατεύθυνσης) και της Ελάχιστης Βάσης Εισαγωγής των ειδικών μαθημάτων ή πρακτικών δοκιμασιών ανά σχολή, τμήμα ή εισαγωγική κατεύθυνση (Ε.Β.Ε. ειδικών μαθημάτων ή πρακτικών δοκιμασιών), όπου συντρέχει τέτοια περίπτωση.
Ειδικότερα, για την εισαγωγή σε ορισμένη σχολή, τμήμα ή εισαγωγική κατεύθυνση λαμβάνονται υπόψη
κατά σειρά:......."

Διαβάστε περισσότερα στα συνημμένα αρχεία.