Ενημέρωση σχετικά με τις μετακινήσεις μαθητών/τριών σε σχολικές εκδρομές.

Ενημέρωση σχετικά με τις μετακινήσεις μαθητών/τριών

Σχετ.:   1. Η με αρ. Δ1α/ΓΠ.οικ. 18959/1.4.2022 ΚΥΑ (Β ́ 1547),
              2. Η με αρ. Δ1α/Γ.Π.οικ.18960/1.4.2022 (Β ́ 1548)

Σας ενημερώνουμε ότι:
Επιτρέπεται η πραγματοποίηση των μονοήμερων σχολικών εκδρομών, σχολικών περιπάτων, διδακτικών επισκέψεων και εκπαιδευτικών επισκέψεων με τους περιορισμούς και τα πρωτόκολλα που ισχύουν ανά δραστηριότητα και τις ειδικότερες διατάξεις που ισχύουν στην υπό στοιχεία Δ1α/ΓΠ.οικ.55254/9.9.2021 κοινή υπουργική απόφαση (Β ́ 4187), όπως τροποποιήθηκε και ισχύει.

Στην περίπτωση της πραγματοποίησης των ως άνω, όπου απαιτείται για τη μετακίνηση των μαθητών/τριών η χρήση οποιουδήποτε μεταφορικού μέσου εντός της Επικράτειας, ισχύουν τα μέτρα μετακίνησης των μαθητών/τριών του άρθρου 20 της υπό στοιχεία Δ1α/ΓΠ.οικ.55254/9.9.2021 κοινής υπουργικής απόφασης, όπως εκάστοτε ισχύει.

Επιτρέπεται η πραγματοποίηση πολυήμερων εκδρομών υπό την προϋπόθεση επίδειξης αρνητικού rapid test ή αρνητικού PCR test που πραγματοποιείται εντός των τελευταίων σαράντα οκτώ (48) ωρώνπριν από την αναχώρηση.

Κατά τη διάρκεια της εκδρομής, οι μαθητές/τριες και οι εμβολιασμένοι/νοσήσαντες εκπαιδευτικοί διενεργούν μία (1) φορά την εβδομάδα αυτοδιαγνωστικό έλεγχο (self test), ενώ οι μη εμβολιασμένοι εκπαιδευτικοί διενεργούν εργαστηριακό διαγνωστικό
έλεγχο (rapid test ή PCR test) δύο φορές την εβδομάδα, σύμφωνα με το πρωτόκολλο και τις διατάξεις

Δείτε το έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.