Πρόγραμμα Προληπτικής Οδοντιατρικής

Έχοντας   υπόψη   τα ανωτέρω σχετικά , σας ενημερώνουμε ότι η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Κιλκίς σε συνεργασία με το Γενικό Νοσοκομείο – Κέντρο Υγείας Γουμένισσας , κ.κ. Στυλιανό Μπόλκα και ο Πρόεδρος της Επιτροπής Σχολικών Δραστηριοτήτων της ΔΙ.Δ.Ε. Κιλκίς , Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ 02 , Δρ. φιλ. Γεώργιος Μανωλίδης προτίθενται, στα πλαίσια των γενικών καθηκόντων και αρμοδιοτήτων τους , προκειμένου να πετύχουν την αποτελεσματική λειτουργία των Σχολικών Μονάδων , να οργανώσουν πρόγραμμα Προληπτικής Οδοντιατρικής , στο οποίο :

1. Θα παρουσιαστούν οι παθήσεις των δοντιών και του στόματος ,
  2. Θα γίνει εξέταση του κάθε μαθητή και λήψη ιστορικού οδοντοστοματολογικής κατάστασης ,
  3. Θα γίνει αποστολή ενημερωτικής επιστολής προς τους γονείς , για τις θεραπευτικές ανάγκες των παιδιών τους .