Λαογραφική Εκδήλωση την 1η του Μάρτη

Η  Διεύθυνση  Δευτεροβάθμιας  Εκπαίδευσης  Ν. Κιλκίς  διά  του  Γραφείου  Σχολικών  Δραστηριοτήτων  και  ο  Πρόεδρος  της  Επιτροπής Σχολικών  Δραστηριοτήτων  της  Δ.Δ.Ε. Κιλκίς , Σχολικός  Σύμβουλος ΠΕ 02 , Δρ. φιλ. Γεώργιος  Μανωλίδης  προτίθενται  , στα  πλαίσια  των  γενικών καθηκόντων  και  αρμοδιοτήτων  τους  και  ενόψει  του  ανοίγματος  του  σχολείου  στην  κοινωνία , να  οργανώσουν  στα  σχολεία  της  αρμοδιότητας  τους  σε  συνεργασία  με  το  Οργανισμό  Πολιτισμού  Νέας  Γενιάς  και  Αθλητισμού  του  Δήμου Κιλκίς , την Παρασκευή 1 Μαρτίου 2013 μια λαογραφική δράση  στις πλατείες και τους πεζόδρομους του Κιλκίς, όπου στόχος  της θα είναι να φορέσουν όσο το δυνατό περισσότερα παιδιά και ενήλικες το γνωστό “Μάρτη”  αλλά και να κουβεντιάσουμε για το έθιμο, από που προέρχεται, ποιές παροιμίες  αναφέρονται στον Μάρτη και στην Άνοιξη κλπ.

Παράλληλα με την συνοδεία της  μαθητική  Χορωδία  του 2ου Γυμνασίου  Κιλκίς  , να ακουσθούν τα χελιδονίσματα στην πόλη αλλά και σε κάποια από τα σχολεία του Κιλκίς.